Struktura gospodarcza – Pabianice

Napisany przez Krzysztof

Struktura gospodarcza - Pabianice

Rozwój gospodarczy

Pabianice to miasto położone na terenie województwa łódzkiego. Lokalne władze przygotowały specjalny program pod tytułem Strategia rozwoju powiatu pabianickiego na lata 2014-2020. Dokładna analiza sytuacji gospodarczej ma pomóc w inicjowaniu i koordynowaniu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Głównymi założeniami projektu są: pomoc przedsiębiorcom oraz dopasowanie oferty edukacyjnej dla młodych ludzi do aktualnej sytuacji na rynku pracy. Badania przeprowadzone na zlecenie Urzędu Miasta pokazały, że obszar, na którym znajduje się miasto, jest atrakcyjny dla inwestorów. Zarządzający kładą nacisk na poprawę infrastruktury, co pozwoli na napływ biznesmenów z dużym kapitałem finansowym.

Główne gałęzie przemysłu

W Pabianicach najbardziej rozwinięty jest przemysł lekki, doktórego zalicza się między innymi przemysł spożywczy oraz produkcję przedmiotów masowego użytku. Istotne miejsce na rynku pracy zajmuje również przemysł chemiczny. Na terenie miasta znajdują się fabryka leków oraz duże zakłady farmaceutyczne. Oprócz tego Pabianice należą do Łódzkiego Okręgu Przemysłowego, w którym już od wielu dziesięcioleci rozwijają się firmy włókiennicze i tekstylne.

Praca w przemyśle – Pabianice

Według Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach stopa bezrobocia wynosi 6,9%. Głównymi pracodawcami są duże firmy z branż farmaceutycznej, kosmetycznej lub medycznej. Wyżej wspomniany program rozwojowy zakłada walkę z bezrobociem. Dlatego zostały określone zawody deficytowe. Zalicza się do nich cieśli, budowlańców, kucharzy, murarzy, tynkarzy. Na brak pracy w powiecie pabianickim nie mogą również narzekać położne, pielęgniarki, graficy komputerowi, programiści lub projektanci i administratorzy baz danych. Młodzi ludzie rozpoczynający karierę zawodową mogą przemyśleć wybór profesji pod kątem najlepiej rozwiniętych gałęzi przemysłu. Przedsiębiorstwa poszukując wykwalifikowanej kadry. W cenie są umiejętności zdobyte w szkołach zawodowych (obecnie branżowych). Rozwój miasta wpływa na sytuację rynku pracy. Nowe stanowiska powstają też w sklepach w centrach handlowych. Duże znaczenie dla rozwoju całej okolicy ma turystyka. Na terenie powiatu znajdują się parki krajobrazowe: Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu oraz Zespół przyrodniczo – krajobrazowy Dolina Grabi, które także potrzebują pracowników.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *