Rynek pracy – województwo łódzkie

Napisany przez Krzysztof

Rynek pracy - województwo łódzkie

Województwo łódzkie – podstawowe dane

Województwo łódzkie leży w centralnej Polsce i ustanowiono je w 1999 roku. Jego powierzchnia wynosi 18 218,95 kilometrów kwadratowych. Jest to najmniej zalesiony teren w kraju. Obecnie Łódź wraz z całym województwem znane są z dobrze rozwiniętego przemysłu tekstylnego. Historia włókiennictwa na tych terenach sięga 1820 roku. Wtedy powstały pierwsze fabryki tekstyliów. Rozwój przemysłu wspomagały między innymi dobre położenie geograficzne na szlakach handlowych oraz duża ilość wód powierzchniowych, które można było wykorzystać na potrzeby technologiczne. W dzisiejszych czasach województwo łódzkie nadal jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym. Według Urzędu Statystycznego w Łodzi stopa bezrobocia na terenie całego regionu wynosi 5,8%. Aby jeszcze polepszyć sytuację na rynku pracy powstała Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która zrzesza inwestorów. Do głównych zadań świadczonych przez ŁSSE należą: doradztwo inwestycyjne, prowadzenie przetargów, promocja regionu, pomoc w nawiązywaniu kontaktów biznesowych oraz bieżąca kontrola działań inwestorów. Dzięki działalności Strefy województwo łódzkie cały czas się rozwija.

Praca w Pabianicach

Powiatowy Urząd Pracy w Pabianicach podaje, że stopa bezrobocia w mieście wynosi 6,9%. PUP przeprowadza różne formy aktywizacji osób, które nie mogą znaleźć zatrudnienia. Są to między innymi szkolenia, staże oraz prace interwencyjne. Opracowano także program Rozwijanie, uzupełnianie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej upowszechnianie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji – INFODORADCA. Projekt składa się z 1000 opisów zawodów poszukiwanych, dostosowanych do potrzeb rynku pracy. Osoby wybierające przyszłą profesję, chcące się przekwalifikować, będą mogły skorzystać z pomocy i dowiedzieć, jakie zawody zapewnią im zatrudnienie.

Dojazd do Łodzi

Trasa Pabianice – Łódź wynosi 18,1 km. Jadąc samochodem, odległość tę można pokonać w około pół godziny. Niezmotoryzowani mogą skorzystać z pociągów. Podróż PKP również zajmuje 30 minut. W związku z tym, że dojazd do Łodzi nie trwa dużo czasu, wielu mieszkańców Pabianic decyduje się na podjęcie pracy w większym mieście. Zatrudnienie w Łodzi można znaleźć w zakładach przemysłowych, fabrykach lub w usługach. Obecnie władze Łodzi kładą coraz większy nacisk na rozwój turystyki. W starych poprzemysłowych budynkach otwierane są knajpki, które poszukują pracowników.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *