Pabianice – atrakcje i zwiedzanie
Napisany przez Krzysztof
29 lipca, 2019
Rozrywka
Mieszkańcy Pabianic oraz turyści odwiedzający miasto mogą skorzystać z wielu atrakcji. Jedną z nich jest pole golfowe usytuowane w samym centrum miejscowości. Ciekawym punktem na mapie Pabianic jest hala sportowa wyposażona w przeszkody pozwalające na wykonywanie najróżniejszych akrobacji za pomocą rowerów BMX, rolek lub deskorolek. Jeśli ktoś woli bardziej spokojnie spędzać czas, to może skorzystać z oferty kin, parków miejskich lub teatrów. Warto sprawdzać ofertę Miejskiego Ośrodka Kultury imienia Zbigniewa Herberta. Placówka często organizuje koncerty, grupy teatralne oraz warsztaty.
Pabianice – walory turystyczne
Historia Pabianic pokazuje, że było to wielokulturowe miasto. Oprócz Polaków tereny te zamieszkiwali również Żydzi oraz Niemcy. Dzięki zróżnicowanym tradycjom architektonicznym turyści mają szansę zobaczyć piękne budynki z różnych kręgów kulturowych. Jednym z nich jest Pałac Enderów, który obecnie stanowi siedzibę Starostwa Powiatowego. Budowla została wzniesiona w 1883 roku w eklektycznym stylu. Malownicze sztukaterie, okazałe kominki oraz piece, bogato zdobione żyrandole – wszystkie elementy wzbudzają zachwyt zwiedzających. Kolejny zabytek w Pabianicach, na który warto zwrócić uwagę, to rezydencja przedsiębiorcy Rudolfa Kindlera. Ten włókienniczy potentat w 1884 roku wybudował przepiękną i dużą kamienicę. Niedaleko znajdują się domy tkaczy – murowana zabudowa z 1883 roku.
Warto także odwiedzić Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Jego budowa rozpoczęła się w XIX. Ta okazała budowla to przykład neogotyckiego nurtu w architekturze. Na terenie miasta znajduje się również kościół mariawitów, którzy wyodrębnili się z polskiego Kościoła katolickiego w 1893 roku. Obecnie są odrębnym wyznaniem. Budynek powstał w 1911 roku. Jest to nieduża, jednonawowa świątynia wykonana z czerwonej cegły.
Tereny zielone
Władze Pabianic zadbały o naturalne walory terenów. Osoby, które lubią spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, mogą udać się do Lasu Koralewskiego. Ten rezerwat przyrody stanowi prawdziwą plątaninę dróg i leśnych ścieżek, co sprzyja długim spacerom. Teren przystosowany jest również do rowerzystów. Mieszkańcy miasta chętnie odwiedzają park Lewityn. Rezerwat ma około 11 kilometrów kwadratowych. Znajdują się w nim ścieżki rowerowe, baseny, plenerowa siłownia, plac zabaw dla dzieci oraz miejsce do opalania.